تولید جهانی نایلون

تولید جهانی نایلون 66 در سال 2011، دو میلیون تن بود. در آن سال بیش از نصف نایلون 66 برای تولید الیاف و نساجی و باقی آن برای تولید رزین استفاده می‌شد

تولید جهانی نایلون

تولید جهانی نایلون 66 در سال 2011، دو میلیون تن بود. در آن سال بیش از نصف نایلون 66 برای تولید الیاف و نساجی و باقی آن برای تولید رزین استفاده می‌شد. نایلون 66 برای ساختار سه بعدی است و به همین خاطر دارای مقاومت مکانیکی بالا، استحکام، ثبات خوب گرمایی در برابر مواد شیمیایی و ……… است. از این رو به عنوان لیف برای فرش، قطعات خودرو، منسوجات، قطعات قالبگیری و ………… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تهیه نایلون 6 به روش گوناگونی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین روش‌های آن به شرح زیر است :
1- ابتدا کاپرولاکتم را ذوب کرد و بعد از فیلتر آن را درون اتوکلاو و تحت فشار به مدت 8 ساعت در حرارت 240-280 درجه سیلیوس و دور از هوا و یا تحت گاز بی اثر همراه با کاتالیزور‌های مناسب پلیمریزه می‌کنند.
2- 10 درصد وزن کاپرولاکتم آب اضافه می‌کنیم و آن را از دمای بالا و با کنترل خروج بخار آب با کاتالیزور‌‌‌‌‌های ( موادی که در واکنش شیمیایی شرکت کرده و آن را سرعت می‌بخشد ولی خود دچار تغییر نمی‌شود) مناسب تحت عمل پلیمریزاسیون قرار می‌دهد.
اضافه کردن آب به کاپرولاکتم حلقه مونومر را باز کرده و آن را تبدیل به اتا-آمینو‌کاپروئیک اسید می‌کند. مولکول اسید آمینو کاپروئیک با یک مولکول دیگر از لاکتم ترکیب می‌شود و بعد آن با مولکول دیگر ترکیب می‌شود تری مر سرانجام پلیمر تشکیل می‌شود. پس از تهیه پلیمر مذاب آن را به صورت نوار در آب منجمد می‌کنند و پس از تبدیل به گرانول و شستشوی ( با هدف برطرف کردن منومر) آن را کامل خشک کرده و برای رسیدن مذاب و درست کردن لیف به کار می‌برد .
 
[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
5 + 2 = ?